Dietetyka Zdrowie

Fruktoza, czyli owocowy cukier – co warto wiedzieć?

Oczywistym jest, wiemy o tym od lat, że w dobrze zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć owoców.

Prowadzone badania na temat prawidłowej diety i odżywiania oraz proporcji, a co za tym idzie również ilości cukrów zawartych w owocach, czyli fruktozy dowodzą, że owoce wpływają korzystnie na nasze jelita, regulują stężenie glukozy we krwi, a także są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które hamują proces starzenia.

Czy cukier zawarty w owocach może nam zaszkodzić?

Fruktoza inaczej nazywana jest cukrem owocowym. Naturalnie występuje w owocach, miodzie czy nektarze kwiatów. Ilość fruktozy w owocach jest różna, najwięcej cukru owocowego mają w sobie dojrzałe i przejrzałe owoce, natomiast mniej fruktozy zawierają te kwaskowate i cierpkie.

O zdrowym odżywianiu i dietach (również dla wegetarian) przeczytasz w portalu https://www.kcal.pl/.

An Apple a day keeps the doctors away

Jedno jabłko dziennie trzyma lekarzy z daleka. Ta maksyma pochodząca z Anglii, znana jest tam każdemu dziecku.
Więc ile owoców powinno się spożywać dziennie? Lekarze zalecają co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie, czyli około 400 g.

Na pewno spożywanie fruktozy jest zdrowsze od białego, rafinowanego cukru, musimy jednak zawsze pamiętać, że w nadmiarze i ona może nam zaszkodzić. Nadmiar może skutkować biegunką, doprowadzić do nadwagi, otyłości, cukrzycy czy zwiększyć ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc wyeliminowanie z diety słodyczy, napojów gazowanych i pokarmów wysoko przetworzonych i zastąpienie ich właśnie owocami.

Dawniej owoce występowały tylko sezonowo, dlatego nasze babcie w sezonie zapełniały po brzegi spiżarki dżemami, konfiturami czy sokami, by również zimą korzystać z dobrodziejstw natury. Wykorzystajmy tą wiedzę, do pracy czy do szkoły bierzmy owoce, zaszalejmy i zróbmy sok. Im więcej warzyw i owoców w naszej codziennej diecie, tym więcej zdrowia i korzyści będziemy z nich czerpali.

Similar Posts